Աշխատանքային հանդիպում ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հետ
Հունվարի 14-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հետ:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի  նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի տեղեկացմամբ՝ հանդիպման նպատակն է վերուծել հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած եռակողմ հանդիպման եւ ստորագրված հայտարարության արդյունքները, դրանից բխող հետագա հնարավորություններն ու քայլերը: Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ քննարկման առաջնահերթությունը հայ ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ տարվող քայլերն են:
Հանդիպման մեկնարկին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը, անդրադառնալով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի հայտարարությանը, նշել է, որ հրադադարի վերջին լուրջ խախտումը տեղի է ունեցել հունվարի 13-ին, ինչի հետեւանքով վիրավորվել է ՊԲ զինծառայող:
«Խիստ մտահոգված ենք Ադրբեջանի կողմից հայտարարության առանցքային դրույթների շարունակական խախտումներով»,- ասել է նա: Նախարարն ընդգծել է, որ հայ զինծառայողների հանդեպ շինծու մեղադրանքների առաջադրումը, քրեական գործերի հարուցումը ոչ միայն խախտում է եռակողմ հայտարարությունը, այլեւ՝ Ժնեւյան կոնվենցիաները:
«Այս գործոնները չեն նպաստում տարածաշրջանում վստահության ձեւավորման ջանքերին, քանի որ վստահության առաջացման ամենակարեւոր գրավականը ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն է: Հայաստանը կշարունակի գործադրել իր ջանքերը բոլոր ռազմագերիների եւ պատանդների հետ վերադարձման, անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանման նպատակով»,- նշել է Արա Այվազյանը:
Ըստ նախարարի՝ Հայաստանը շարունակելու է հանդես գալ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դիրքերից, պատրաստ է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը իրականացնել Մինսկի խմբի համանախագահությամբ` հիմնված հիմնարար սկզբունքների վրա:
«Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն ուժի կիրառման հետեւանք է: Ուժի կիրառումը կարող է ձեւավորել հակամարտության մեջ նոր փուլ, սակայն այն չի կարող լուծել հակամարտությունը: Միայն բանակցված քաղաքական  կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները, ճանապարհ կհարթի պատերազմի պատճառների եւ հետեւանքների վերացման համար, կարող է տեւական խաղաղություն եւ հաշտություն բերել Հարավային Կովկասի տարածաշրջան»,- ասել է նախարարը:

Рабочая встреча с министром ИД РА А.Айвазяном
14 января по инициативе Постоянной комиссии НС по внешним связям состоялась встреча с министром иностранных дел РА А.Айвазяном.
Согласно председателю Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубиняну, цель встречи – проанализировать итоги состоявшейся в Москве 11 января трехсторонней встречи и подписанного заявления, вытекающих из нее дальнейших возможностей и шагов. Р.Рубинян подчеркнул, что приоритетом обсуждения являются меры по возвращению армянских военнопленных.
Министр иностранных дел РА А.Айвазян, коснувшись заявления от 9 ноября о перемирии, отметил, что последнее серьезное нарушение перемирия произошло 13 января, вследствие чего ранен военнослужащий Армии обороны.
«Крайне озабочены последовательными нарушениями Азербайджаном ключевых положений заявления», - заметил он. Министр особо выделил, что выдвижение надуманных обвинений, возбуждение уголовных дел против армянских военнослужащих не только нарушают трехстороннее заявление, но и женевские конвенции.
«Эти факторы не способствуют усилиям по налаживанию доверия в регионе, так как наиважнейшим залогом  установления доверия является исполнение обязательств. Армения будет продолжать прилагать усилия с целью возвращения всех военнопленных и заложников, выяснения судьбы без вести пропавших», - отметил А.Айвазян.
Армения, по Айвазяну, будет по-прежнему выступать с позиций права на самоопределение народа Арцаха, готова реализовать мирное урегулирование НК-конфликта при сопредседательстве МГ ОБСЕ – на базе основополагающих принципов.
«Сложившаяся в регионе ситуация – результат применения силы. Применение силы может открыть в конфликте новый этап, но он не способен разрешить конфликт. Лишь переговорное политическое урегулирование, уважающее все права, проложит путь к устранению причин и последствий войны, может принести в регион Южного Кавказа длительный мир и согласие», - отметил министр.